Druk FDM deszczownicy - czy to ma sens?
- WillingMagic
- Posty: 342
- Rejestracja: 25 kwie 2016, 22:42
- Lokalizacja: Warszawa
- Drukarka: Bambu Lab H2D
- x 41
Druk FDM deszczownicy - czy to ma sens?
Znajomy uparł się abym mu wydrukował deszczownicę. Czy da się to wogole wydrukować aby było jako tako szczelne i nie puściło przy zwykłym ciśnieniu w instalacji wodnej? Raczej odradzałem mu ten pomysł bardziej myślałem że może na żywicowej da sie coś zrobić, ale ma max budżet do 400 zł za 2 sztuki a detal na tyle duży, że na małe której maszynie się zmieści w sensownej orientacji. Próbować walczyć z fdm czy odesłać go do kogoś z dużą SLA?
- Andrzej_W
- Drukarz
- Posty: 2380
- Rejestracja: 16 lut 2020, 20:25
- Drukarka: 3d Pen+AMS
- x 1094
Re: Druk FDM deszczownicy - czy to ma sens?
Nie nie ma to sensu.
https://allegro.pl/oferta/deante-neo-jo ... 4804434747
https://allegro.pl/oferta/deante-neo-jo ... 4804434747
JGFTW, Zgarny
- dziobu
- Zasłużony
- Posty: 9758
- Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
- Lokalizacja: Klendathu
- Drukarka: ZMorph 2.0(S)
- x 6675
- Kontakt:
Re: Druk FDM deszczownicy - czy to ma sens?
Odeślij go do sklepu. Robienie tego nie ma żadnego sensu.
Nie żeby armatura ogólnie była jakoś specjalnie przyzwoita jakościowo, ale konkurujesz pewnie z czymś takim: https://allegro.pl/oferta/deszczownica- ... 8382717011
Czy ten wydruk ma mieć jakąś konkretną przewagę nad kupnym elementem? Nietypowy kształt czy jakieś bajery?
Ale tak ogólnie - da się. Deszczownica zwykle nie musi wytrzymywac pełnego ciśnienia w instalacji, ale i jeśli o to chodzi to ludzie drukują dyszę do węzy ogrodowych i tu też FDM się sprawdza.
Nie żeby armatura ogólnie była jakoś specjalnie przyzwoita jakościowo, ale konkurujesz pewnie z czymś takim: https://allegro.pl/oferta/deszczownica- ... 8382717011
Czy ten wydruk ma mieć jakąś konkretną przewagę nad kupnym elementem? Nietypowy kształt czy jakieś bajery?
Ale tak ogólnie - da się. Deszczownica zwykle nie musi wytrzymywac pełnego ciśnienia w instalacji, ale i jeśli o to chodzi to ludzie drukują dyszę do węzy ogrodowych i tu też FDM się sprawdza.
Zgarny
Pozdrawiam
Paweł
Projekty: ELF | AVAT 01 | HotPlate-1
Drukarki: Flsun i3 Plus | Flsun G | Kossel | FF Dreamer | Monoprice MP Mini | Copymaster3D Pro 500 | AIO Robotics ZEUS | Zmorph 2.0 | Climber 7
Też fajne: Wydruki | Moje twory w 3D | Inne
Paweł
Drukarki: Flsun i3 Plus | Flsun G | Kossel | FF Dreamer | Monoprice MP Mini | Copymaster3D Pro 500 | AIO Robotics ZEUS | Zmorph 2.0 | Climber 7
Też fajne: Wydruki | Moje twory w 3D | Inne
-
velkhor
- Posty: 819
- Rejestracja: 28 sty 2021, 15:29
- x 159
Re: Druk FDM deszczownicy - czy to ma sens?
Nie można zapominać o jednym istotnym problemie. Wcześniej czy poźniej dysze deszczownicy załażą osadem. Te "orginalne" mają zazwyczaj silikonowe końcówki które są teoretycznie samoczyszczące. Jak nie klikasz taką i działa jak nowa przy druku będzie z tym problem i po czasie przestanie działać.
Zgarny
- majek
- Drukarz
- Posty: 1344
- Rejestracja: 28 gru 2020, 18:17
- Drukarka: vn-corexy, EZT-3D T1
- x 714
Re: Druk FDM deszczownicy - czy to ma sens?
To dodam jeszcze jedną rzecz: FDM nie da nigdy pełnego wypełnienia, zawsze zostaną jakieś wolne przestrzenie. Do tego masz linie od warstw (w pionie) i połączenia ścieżek (w poziomie). To się przekłada na jedno: mnóstwo zakamarków do zbierania się brudu, pleśni i innych nieciekawych rzeczy - do tego bez szans na wyczyszczenie tego wszystkiego.
Dla lepszego zobrazowania, to wiatraczek po kilku latach na dworze wydrukowany z przezroczystego PET-G (może część brudu jest na wierzchu, ale większość już dawno wlazła do środka):
Dla lepszego zobrazowania, to wiatraczek po kilku latach na dworze wydrukowany z przezroczystego PET-G (może część brudu jest na wierzchu, ale większość już dawno wlazła do środka):
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
WillingMagic, Zgarny, Adinfo, obrms
- Igor
- Posty: 1094
- Rejestracja: 05 mar 2020, 23:12
- Lokalizacja: Kociewie
- Drukarka: Prusa Mk3 i "rzeźby"
- x 464
- Kontakt:
Re: Druk FDM deszczownicy - czy to ma sens?
Da się. Z ABS/ASA wygładzanego w chmurze acetonu, wierconego itd. Bawiliśmy się w tryskacze do badania IP nietypowych maszyn. Ale rownie dobrze mozna by to zbudować z jakichś gotowych dysz. Deszczownica do prysznica - pewnie też by sie dalo ale po co. Nie będzie to lało tak prosto jak fabryczna i wymaga wody dobrej jakosci, czytaj max 5 Dh. Przy twardszej zajdzie kamieniem. I jak wspominał velkhor, również innym dziadostwem.
Te cycki silikonowe są fajną opcją klasy "podcieranie się pokrzywą". Znaczy - dają się wyczyscić w przeciwieństwie do twardych ale nie likwidują źrodła problemu. Bez stacji uzdatniającej nadal mamy twardą wodę. Ale - jak to mowią hydraulicy - kamień uszczelni drobne wycieki.
Te cycki silikonowe są fajną opcją klasy "podcieranie się pokrzywą". Znaczy - dają się wyczyscić w przeciwieństwie do twardych ale nie likwidują źrodła problemu. Bez stacji uzdatniającej nadal mamy twardą wodę. Ale - jak to mowią hydraulicy - kamień uszczelni drobne wycieki.
Agrest, WillingMagic
Złote zasady: 1. You get what you paid for 2. Works? Don't fix! 3.Tanie okaże się najdroższe 4. Nie zoptymalizujesz procesu, którego nie rozumiesz 5. Konserwuj, nie czekaj aż padnie do reszty
- WillingMagic
- Posty: 342
- Rejestracja: 25 kwie 2016, 22:42
- Lokalizacja: Warszawa
- Drukarka: Bambu Lab H2D
- x 41
Re: Druk FDM deszczownicy - czy to ma sens?
Kolega odpuścił temat drukowania, zdecydował się zrobić samoróbkę z nierdzewki. Dopiero po dłuzszej rozmowie się przyznał że chciał tym jakąś chemię rozlewać i wyczytał że petg z nią nie reaguje.