Strona 1 z 1

Jest i kolejna tania konstrukcja... ( LUME )

: 21 wrz 2016, 18:15
autor: marek91
Wiecie że lubię przekopywać allegro pod kątem nowych konstrukcji, dziś natrafiłem na takie coś:
http://allegro.pl/drukarka-3d-lume-lcd- ... 68435.html

Aukcja wygląda nawet całkiem profesjonalnie, ciekawe jak ze sztywnością konstrukcji.

Silniki z demontażu - a myślałem że te czasy już minęły :)
da4fdab54cf0875dc7530834f596.jpg
da4fdab54cf0875dc7530834f596.jpg (64.03 KiB) Przejrzano 8511 razy
foto: lumena

// Pozwoliłem sobie dodać do tytułu nazwę drukarki.
// FR

Re: Jest i kolejna tania konstrukcja...

: 21 wrz 2016, 18:26
autor: Artu
Ciekawe czy można by zanabyć samą ramę :roll:

Re: Jest i kolejna tania konstrukcja...

: 21 wrz 2016, 20:30
autor: kaloria
Silniki z demontażu - a myślałem że te czasy już minęły
A co masz do nich? Jeśli lubisz powiew nowości, to wystarczy wymienić dwa łożyska 625ZZ i są jak nowe, dosłownie.

Wygięta blacha 1,5mm na pewno bije na głowę wszelkie akrylowe wydumki.

Zarzuty:
Powtarzane są błędy z i3. Wybrano płaskość i lepszą pakowność kitu, a zrezygnowano z kątów i pionów w ramie prosto z lasera.

Zdecydowanie lepsza od tego co "szwagier" naściągał i upycha.

Re: Jest i kolejna tania konstrukcja...

: 21 wrz 2016, 21:40
autor: WillingMagic
Chińczycy co raz wrzucają nowe konstrukcje:
Obrazek
https://www.aliexpress.com/store/produc ... 98453.html

Re: Jest i kolejna tania konstrukcja...

: 21 wrz 2016, 21:50
autor: Kopytko
WillingMagic pisze:Chińczycy co raz wrzucają nowe konstrukcje:
Obrazek
https://www.aliexpress.com/store/produc ... 98453.html
Prościej się juz chyba nie da:P Ale jest osłona ekranu z kwasiaka :P:D xD

Re: Jest i kolejna tania konstrukcja...

: 22 wrz 2016, 06:51
autor: Artu
Zapytałem producenta tej drukarki z pierwszego posta o możliwość zakupu samej ramy... 340zł

Re: Jest i kolejna tania konstrukcja...

: 22 wrz 2016, 14:35
autor: kaloria
Artu, ale to jest wariacja steela/akrylu na tanie cięcie z taniej blachy. Trójkąty z tyłu na ramie służyły do mocowania zasilacza i elektroniki. Jeśli są jak są to są niepotrzebne. Każda belka pionowa jest osobną, przykręcną na podginaną blachę. Tym samym zrezygnowano z równoległości, że tak powiem z natury, jaką daje wycięcie tej części ramy w jednym kwałku. Rama nie wymusza kątów sama z siebie. Wszystkie prostopadłości są tworzone przez skręcenie i doginanie po nim. Jak zerkniesz na części z aukcji, to zobaczysz, że dogięte części są tylko w okolicy kątów prostych. Jeśli dysponuje się szablonem, dzięki któremu uzyskasz kąty proste przy montażu, to można iść w takie oszczędności. Bez tego to hmmm... Każda krzywość po montażu przeniesie się na fabrykowane części. Brama w tej ramie może być zwichrowana - pochylona względem osi Y, pochylona względem osi X, jak i przez luzy na otworach montażowych może być lekko obrócona względem osi Z.
Rama od p3steel ze swoimi wadami jest o klasę lepsza. Tu masz z zalet tylko sztywny Y, ale również może być zwichrowany. Samodzielnie, bez szablonu nie da się jej złożyć wystarczająco prosto, aby mogła służyć za ramę od maszyny.

Re: Jest i kolejna tania konstrukcja...

: 22 wrz 2016, 15:18
autor: Artu
A czy ja napisałem że chcę ją kupować :roll: Mam działającą M90 oraz do złożenia X3D XL i jak na razie nie przewiduję kolejnej drukarki :mrgreen:

Re: Jest i kolejna tania konstrukcja...

: 22 wrz 2016, 16:39
autor: kaloria
Nie, nie napisałeś. Ale jak czytam, to ostatnio przejawiasz zainteresowania nową ramą. Coś knujesz, chociaż nie przewidujesz ;)

Re: Jest i kolejna tania konstrukcja...

: 09 paź 2016, 16:28
autor: LUME
Proszę zapoznać się z kosztem blachy, cięcia, gięcia, malowania proszkowego i porównać ze sklejką, mdf, akrylem.
Trójkąty są potrzebne, bez nich konstrukcja miała by tendencję do skręcania się.
Bardziej pomocne było by sprawdzenie kątów między prowadnicami XYZ.
Problem dotyczy każdej ramy, z profili aluminiowych również mają możliwość przesunięcia na mocowaniach prowadnic.
Mimo wszystko drukarkę da się złożyć bez szablonów:
https://www.youtube.com/channel/UCaIwo6 ... UMDmqtPKrA

Przesyłam jeszcze obliczenia wytrzymałości konstrukcji. Proszę sobie teraz wyobrazić akryl przy 350 kg obciążenia.
Obrazek

kaloria pisze:Artu, ale to jest wariacja steela/akrylu na tanie cięcie z taniej blachy. Trójkąty z tyłu na ramie służyły do mocowania zasilacza i elektroniki. Jeśli są jak są to są niepotrzebne. Każda belka pionowa jest osobną, przykręcną na podginaną blachę. Tym samym zrezygnowano z równoległości, że tak powiem z natury, jaką daje wycięcie tej części ramy w jednym kwałku. Rama nie wymusza kątów sama z siebie. Wszystkie prostopadłości są tworzone przez skręcenie i doginanie po nim. Jak zerkniesz na części z aukcji, to zobaczysz, że dogięte części są tylko w okolicy kątów prostych. Jeśli dysponuje się szablonem, dzięki któremu uzyskasz kąty proste przy montażu, to można iść w takie oszczędności. Bez tego to hmmm... Każda krzywość po montażu przeniesie się na fabrykowane części. Brama w tej ramie może być zwichrowana - pochylona względem osi Y, pochylona względem osi X, jak i przez luzy na otworach montażowych może być lekko obrócona względem osi Z.
Rama od p3steel ze swoimi wadami jest o klasę lepsza. Tu masz z zalet tylko sztywny Y, ale również może być zwichrowany. Samodzielnie, bez szablonu nie da się jej złożyć wystarczająco prosto, aby mogła służyć za ramę od maszyny.

Re: Jest i kolejna tania konstrukcja...

: 09 paź 2016, 18:59
autor: DVJCODEC
... no ale dalej, dalej kolejne wcielenie i3 - przecież to już RZYG i tyle mogę napisać.
Zamiast spuszczać się nad próbą obciążenia drukarki ciężarem 350kg (Boże, co za chory test), proponuję ZACZĄĆ PROJEKTOWAĆ COŚ AUTORSKIEGO, co nie bazuje na oklepanym projekcie, tak już wyeksploatowanym.

Re: Jest i kolejna tania konstrukcja...

: 10 paź 2016, 18:02
autor: marek91
LUME, są jakieś plany na jakieś nowe modele drukarek? :git:
Sprzęt prezentuje się całkiem fajnie, jednak tak jak napisał Krzysiek (fabrykator) prusa i3 jak by nie wyglądała jest zwyczajnie przestarzałą konstrukcją.

Re: Jest i kolejna tania konstrukcja...

: 15 paź 2016, 01:12
autor: LUME
Nazwa w aukcji jest tylko po to aby łatwiej było odszukać drukarkę. Obudowa jest autorska zrobiona od podstaw i nic nie zostało prócz gotowych elementów (elektronika, grzałka) oraz układu osi ściągniętego z Prusy i3. Niestety na tą chwilę nie mam tyle środków by zainwestować w autorską elektronikę.

Re: Jest i kolejna tania konstrukcja...

: 15 paź 2016, 18:07
autor: kaworu
LUME pisze:...
Ja się tu może mylę, ale wydaje mi się, że właśnie o układ osi/mechanikę działania im chodzi a nie o elektronikę/etc.

Re: Jest i kolejna tania konstrukcja...

: 15 paź 2016, 23:43
autor: LUME
A drukarka Gate niby jaki ma układ, autorski? Poza tym Fabrykator.pl chyba sam sprzedawał Prusy ale rozumiem, że jego nie były oklepane.

Re: Jest i kolejna tania konstrukcja...

: 15 paź 2016, 23:52
autor: oskar
No te parę lat temu inne czasy były.....

Re: Jest i kolejna tania konstrukcja...

: 16 paź 2016, 02:10
autor: LUME
Ale co mają czasy do stwierdzenia napisanego wielkimi literami "proponuję ZACZĄĆ PROJEKTOWAĆ COŚ AUTORSKIEGO" przez osobę, która jeszcze nie tak dawno sama sprzedawała Prusy. Dla mnie jest to zwykła hipokryzja.

Re: Jest i kolejna tania konstrukcja...

: 16 paź 2016, 13:50
autor: kaworu
Ponownie IMO, ale wydaje mi się, że nie tyle chodzi o "oklepane" co raczej "są (aktualnie) konstrukcje, które dają lepsze rezultaty końcowe".
Ja bym tam proponował zaprojektowanie ramy pod jakiś CoreXY ewentualnie HBOTa, i nikt by wtedy nie marudził. ;)

Re: Jest i kolejna tania konstrukcja...

: 17 paź 2016, 15:29
autor: LUME
Więc pozostawiam do oceny rezultaty końcowe:
https://www.youtube.com/watch?v=72aS9coT_o0
Obrazek

Re: Jest i kolejna tania konstrukcja...

: 17 paź 2016, 15:47
autor: DVJCODEC
Drukuje tak samo jak każda DOBRZE złożona i skalibrowana drukarka. Teraz prawdę mówiąc ciężko jest złożyć drukarkę która kiepsko drukuje jeśli zrobi się to porządnie. Można było się branzlować takimi wydrukami 4 lata temu, ale w obecnej chwili to już raczej taki standard (poprawiły się filamenty, slicery, głowice itp).

Niemniej jednak życzę sukcesu w sprzedaży, bo szkoda aby praca poszła na marne.

Re: Jest i kolejna tania konstrukcja...

: 17 paź 2016, 20:07
autor: virgin71
Fabrykator.pl pisze:Można było się branzlować takimi wydrukami 4 lata temu
No nie wiem. Ja się jarałem wydrukami z UM 4 lata temu, bo w podobnym czasie robiła wydruki w 0,1. Osobiście uważam, że brendzlować się wydrukami w 0,1 można było 4 lata temu. Dzisiaj ani 0,1, ani tym bardziej wydruk w 0,2 mnie nie kręci.
Fajna rama, ale powiedzmy sobie szczerze, jak wiele dostępnych na rynku. Dzisiaj większość drukarek ma sporą sztywność. Ot, kolejna prusa. Życzę lepszej sprzedaży niż aliekspres, bo wolę jak ludzie kupują coś zrobione w PL niż w ChRL, co jest nagminne (zabijając naszą gospodarkę, bo jest drożej, a często jednak gorzej).

Re: Jest i kolejna tania konstrukcja...

: 18 paź 2016, 09:23
autor: LUME
4 lata temu prusa sklejkowa kosztowała 4 x więcej niż produkt ze stalową obudową
a za 4 lata drukarki 3D będą 4 x tańsze i 4 x lepsze

Jeżeli twój UM w podobnym czasie wykona wydruk w rozdzielczości 0.1 mm to musiał by drukować z prędkością:
outline 100 mm/s
infil 200 mm/s
travel 300 mm/s

a jaką jakość można osiągnąć na takich prędkościach?
https://www.youtube.com/watch?v=3cLbA7vVUM4

Przekroczenie 60 mm/s outline powoduje znaczący spadek jakości wydruków i nie jest to wina sztywności konstrukcji/precyzji a technologii, która ma swoje ograniczenia.

Re: Jest i kolejna tania konstrukcja...

: 18 paź 2016, 11:26
autor: McKee
Na filmiku, który pokazujesz widzę starszy (już dawno nie sprzedawany / przestarzały) model Ultiamakera drukujący 200mm/s czyli szybciej niż proponujesz (outlinie). Na dodatek przerobiony na 1.75 (fabryka takich nie wypuszczała) - czyli profile / kalibrację należałoby zrobić od nowa. A na dokładkę autor sam pisze pod filmem, że nie skalibrował wszystkiego.
Zresztą prędkość to nie wszystko, nie ma się czym jarać.

Re: Jest i kolejna tania konstrukcja...

: 20 paź 2016, 12:34
autor: virgin71
Temat poruszałem już wielokrotnie. Ja na UMO, czyli jeszcze starszej konstrukcji drukuję z prędkościami:
Outline: 80, infill: 120, travel: 200.
To jest bezpieczna konfiguracja do ładnych wydruków, bez kątów powyżej 45'.

Wydruki zrobione w ten sposób mogę zaprezentować poniżej:
IMG_3123.JPG
IMG_3123.JPG (132.22 KiB) Przejrzano 3954 razy
IMG_3122.JPG
IMG_3122.JPG (123.29 KiB) Przejrzano 3954 razy
IMG_3121.JPG
IMG_3121.JPG (134.44 KiB) Przejrzano 3954 razy
IMG_3120.JPG
IMG_3120.JPG (143.44 KiB) Przejrzano 3954 razy
Oczywiście można dalej udawać, że sztywność sklejki jest znikoma, a ona jest tylko mniejsza, a nie znikoma. Można udawać, że wibracje będą ogromne, kiedy bowden załatwia sprawę wibracji w tej konstrukcji. Można... a z resztą, nie będę się kłócić, bo nie ma to sensu. Ja drukuję szybko i ładnie od dawna. Cena jaką za to zapłaciłem to dogrywanie opcji drukarki i koszt samego UMO, który w latach 2011-2013 był sporym kosztem.

Re: Jest i kolejna tania konstrukcja...

: 20 paź 2016, 13:50
autor: Kopytko
Virgin a masz może jakieś zdjecia robione aparatem, ale bez takiego efektu rozmycia? Podejrzewam telefonem robiłeś. Jestem bardzo ciekaw nakładania warstw UM i np warstw na kostce kalibracyjnej, nie wiem czy jest po co się u mnie scierać z dokładnością , bo może juz więcej nie mozna wycisnać z reprapa składanego z domu.

Re: Jest i kolejna tania konstrukcja...

: 20 paź 2016, 15:53
autor: virgin71
Jestem antytalentem fotograficznym, także, na mnie nie licz jeśli chodzi o zdjęcia. Umiem tylko pstryknąć fotkę telefonem.
Na trzecim zdjęciu ładnie widać jak wchodzą warstwy.

Co do reprapa - mam UMO i UM2. Lepiej drukuje UMO. Moim zdaniem przynajmniej.

Re: Jest i kolejna tania konstrukcja...

: 20 paź 2016, 16:12
autor: Kopytko
virgin71 pisze:Jestem antytalentem fotograficznym, także, na mnie nie licz jeśli chodzi o zdjęcia. Umiem tylko pstryknąć fotkę telefonem.
Na trzecim zdjęciu ładnie widać jak wchodzą warstwy.

Co do reprapa - mam UMO i UM2. Lepiej drukuje UMO. Moim zdaniem przynajmniej.
Wg mnie na zółtym widac więcej, tzn widać co jakiś czas defekty i o to mi własnie chodzi żeby porównać te defekty. bo one zawsze są ( taka technologia) ale jak czesto i jak duze:D

Re: Jest i kolejna tania konstrukcja...

: 21 paź 2016, 06:11
autor: virgin71
Uuu, to źle widać raczej, bo na żółtym defektów brak. Jedynie od spodu brody.

Re: Jest i kolejna tania konstrukcja...

: 21 paź 2016, 08:33
autor: Kopytko
Ok troche zle napisalem bo to nie defekt. Chodzi mi o ukladanie sie warstw jedna na drugiej i niedoskonalosci scianki.

Re: Jest i kolejna tania konstrukcja...

: 21 paź 2016, 09:59
autor: virgin71
Rozumiem, niedoskonałości pojawiają się najczęściej w miejscach, w których ręce wkładam do drukarki, bo np. mniejszy element się wydrukował i go odrywam od stołu:)

Re: Jest i kolejna tania konstrukcja...

: 05 lis 2016, 12:07
autor: Berg
Przeglądnąłem co można kupić. Nie znam się kompletnie. I właśnie chcę kupić tę Lumę. Jako narzędzie do poeksperymentowania sobie z drukiem 3d. Przekonania dzieci, że to może być ciekawsze niż klocki Lego. Nie potrafię ocenić jakości druku, nie widzę na pierwszy rzut oka jak niektórzy jaki silnik i takie tam. Za to przeglądnąłem oferty i widzę, żę autorzy tego projektu postarali się zrobić to solidnie, estetycznie i zmieścić się w rekordowo niskim budżecie. Klikam na Allegro. Napisze jak poszło ;)
ps. witam wszystkich.

Re: Jest i kolejna tania konstrukcja...

: 05 lis 2016, 13:37
autor: marek91
Witaj na forum :piwo:
jeśli kupisz tą drukarkę i poprowadzisz u nas na forum workloga ze zdjęciami i opisem to na koniec dostaniesz ode mnie 1kg filamentu na start :git:
Taki deal :D
Sam jestem ciekawy tego zestawu 8-)

Re: Jest i kolejna tania konstrukcja... ( LUME )

: 16 lis 2016, 19:41
autor: FlameRunner
Czy drukarka ma jakąś swoją stronę internetową, stronę producenta, oficjalny sklep producenta, cokolwiek? Czy istnieje tylko na Allegro?

----

Relacja ze składania drukarki. Artu zalinkował w innym temacie, myślę że i tutaj ten link powinien się znaleźć.
http://rcclub.eu/viewtopic.php?p=129812

Re: Jest i kolejna tania konstrukcja...

: 17 lis 2016, 09:02
autor: virgin71
rafaljot pisze:Przekonania dzieci, że to może być ciekawsze niż klocki Lego.
Nie ma NIC lepszego od klocków LEGO. NIC!

https://www.youtube.com/watch?v=M93W9krksHs
https://www.youtube.com/watch?v=X77AMVS-CBQ

hehehe;)

Re: Jest i kolejna tania konstrukcja... ( LUME )

: 23 lis 2016, 18:44
autor: FlameRunner
LUME pisze: ...
Czy drukarka ma jakąś swoją stronę internetową, stronę producenta, oficjalny sklep producenta, cokolwiek? Czy istnieje tylko na Allegro?

Są podobno dwie wersje? Możesz podać ich ceny i podsumować różnice?

Dobrze jakby wszystkie konkrety gromadzić w jednym miejscu, nie rozrzucać po całym forum.
Chyba najlepiej jakbyś założył własny temat, w pierwszym poście zaprezentował konstrukcję, jej zalety, przedstawił porównanie między wersjami.

Re: Jest i kolejna tania konstrukcja... ( LUME )

: 23 lis 2016, 18:58
autor: Kopytko
Ooo widze padla konkretna propozycja darmowej reklamy. Kolego Lume zal byloby zaprzepascic taka szanse. Moze kroic sie polaska konstrukcja z rodem wytlaczarki Lama co wg mojej skromnej opini bylo by bardzo fajne dla naszego malego grona Polski.
W takim temacie chetnie bym sie wypowiedzial jako ciagly dlubacz drukarwk pokroju i3.

Re: Jest i kolejna tania konstrukcja... ( LUME )

: 23 lis 2016, 19:28
autor: FlameRunner
Nie nazywałbym tego reklamą. Prędzej ekspozycją - w tym na bezlitosną krytykę i trudne pytania. ;)

Re: Jest i kolejna tania konstrukcja... ( LUME )

: 23 lis 2016, 19:41
autor: Kopytko
Ale jak sie okaze jednak ok znosna konstrukcja to i bedzie reklama.

Re: Jest i kolejna tania konstrukcja... ( LUME )

: 23 lis 2016, 20:00
autor: Kopytko
W sumie tak sobie mysle . ten temat do wyrazania opini o drukarce bylby ok. Ew marek dodal by recenzje sprzetu od uzytkownika LUMA do oierwszego postu.

Re: Jest i kolejna tania konstrukcja... ( LUME )

: 23 lis 2016, 20:10
autor: FlameRunner
Zrobiłem nowy "duży" temat o LUME: http://www.reprapy.pl/viewtopic.php?f=34&t=414
Stary i nowy temat wzajemnie się linkują.
I niech tak już zostanie. ;)

Re: Jest i kolejna tania konstrukcja...

: 17 gru 2016, 01:55
autor: Berg
marek91 pisze:Witaj na forum :piwo:
jeśli kupisz tą drukarkę i poprowadzisz u nas na forum workloga ze zdjęciami i opisem to na koniec dostaniesz ode mnie 1kg filamentu na start :git:
Taki deal :D
Sam jestem ciekawy tego zestawu 8-)
Ech, przeleżała w pudle długo. A teraz to już sporo wody w Wiśle upłynęło ;) (czyt. zmontowana)
Patrzę co jeszcze nie zostało o niej napisane :D, jak znajdę to napiszę.

Re: Jest i kolejna tania konstrukcja... ( LUME )

: 17 gru 2016, 10:23
autor: marek91
No widzisz? Trzeba częściej na forum zaglądać :git:

Re: Jest i kolejna tania konstrukcja... ( LUME )

: 17 gru 2016, 16:04
autor: Berg
marek91 pisze:No widzisz? Trzeba częściej na forum zaglądać :git:
Nie było po co, skoro od żony dostała szlaban i czekała do Mikołaja.:
PS Czy mi się zdaje, że na pierwszej w życiu paczce filamentu, która dzisiaj przyszła inPostem jest podobne logo, co twój Avatar, a może takie same nawet. Pewnie przypadek.

Re: Jest i kolejna tania konstrukcja... ( LUME )

: 17 gru 2016, 16:09
autor: marek91
To pewnie zbieg okoliczności :)