Kratka 16x16 - pierwsza warstwa

Jakość druku Cię nie zadowala?
Awatar użytkownika
baniaque
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 10
Posty: 25
Rejestracja: 29 cze 2023, 00:36
x 3

Kratka 16x16 - pierwsza warstwa

Post autor: baniaque »

Chcę wydrukować ramkę z kartką 16x16, wymiary 160x160mm. Pierwsza warstwa poniżej.
pierwsza-warstwa-cura.jpg
Wczoraj cały dzień poziomowałem idealnie stół, wydruk testowy idealny - wzór na rogach i w środku. Po takiej kalibracji pierwsza warstwa drukuje mi się prawie dobrze, jednak niektóre elementy w zasadzie losowo drukują się tak, że dysza jakby zabiera początek ścieżki ze sobą o milimetr powiedzmy. Regulowałem stół pozycją Bed Z z menu, jak ciut podwyższyłem to było od razu gorzej, zmniejszając szczelinę skirt był już tak wbity, że ledwo go odrywałem, ale nadal część kwadracików tak się zaczynała, tyle że mniej trochę. Ze szczeliną doszedłem do zmniejszenia 0.035 i już dalej nie ma sensu bo skirt zaczyna już się rozwarstwiać.
Na koniec spróbowałem jeszcze zwiększyć grubość ścieżki z 0.2 na 0.3, poprawiło się trochę ale niektóre kwadraciki nadal tak samo - dysza jakby zabiera na chwilę filament ze sobą, dodatkowo przy tej grubości niektóre końcówki kwadracika się odrywają.
pierwsza-warstwa-druk.jpg
Jak jeszcze można poprawić ten "pierwszy dotyk"? Siedzę nad tym cały dzień. Drukarka zaczyna od 256 kwadracików, może ktoś poradzi co jeszcze mogę zrobić? Czy retrakcję zmienić, z-hopy czy inne wihajstry? :)

Moje ustawienia, może ktoś zobaczy coś niewłaściwego?
ustawienia.jpg
Awatar użytkownika
Jarewa
Drukarz
Postów w temacie: 4
Posty: 1650
Rejestracja: 26 sty 2021, 22:16
Lokalizacja: Głogów
x 379

Re: Kratka 16x16 - pierwsza warstwa

Post autor: Jarewa »

No dobra zaczyna drukować od 256 kwadracika to co przed leci z dyszy?
Awatar użytkownika
baniaque
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 10
Posty: 25
Rejestracja: 29 cze 2023, 00:36
x 3

Re: Kratka 16x16 - pierwsza warstwa

Post autor: baniaque »

Jarewa pisze: 03 lip 2023, 19:45 No dobra zaczyna drukować od 256 kwadracika to co przed leci z dyszy?
Jest ustawiony skirt, 4 razy wokoło. Po skircie zaczyna od kwadracików, jakieś 80 procent jest dobrze, pozostałe w miejscu gdzie ma być szew nie sklejają się bo głowica kawałek zabiera ze sobą przy pierwszym kontakcie.
Awatar użytkownika
Jarewa
Drukarz
Postów w temacie: 4
Posty: 1650
Rejestracja: 26 sty 2021, 22:16
Lokalizacja: Głogów
x 379

Re: Kratka 16x16 - pierwsza warstwa

Post autor: Jarewa »

No dobra źle zrozumiałem bo myślałem że zaczyna drukować od 250 kwadracika.

Twoim problemem jest retrakcja i za wysoki stół.
morf
Awatar użytkownika
baniaque
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 10
Posty: 25
Rejestracja: 29 cze 2023, 00:36
x 3

Re: Kratka 16x16 - pierwsza warstwa

Post autor: baniaque »

Jarewa pisze: 03 lip 2023, 20:00 No dobra źle zrozumiałem bo myślałem że zaczyna drukować od 250 kwadracika.

Twoim problemem jest retrakcja i za wysoki stół.
No ze stołem to już ostro zjeżdżałem, tak aż skirt się już zaczął rozpychać.

Retrakcję zmniejszyć czy wyłączyć? A może prędkość retrakcji zmniejszyć?
Awatar użytkownika
Jarewa
Drukarz
Postów w temacie: 4
Posty: 1650
Rejestracja: 26 sty 2021, 22:16
Lokalizacja: Głogów
x 379

Re: Kratka 16x16 - pierwsza warstwa

Post autor: Jarewa »

To że skrit ropycha nic nie znaczy bo stół może być krzywy, okaż mi jego zdjęcie z bliska by było widać linie


Spróbuj na początek zwiększyć line width z 0.4 na 0.45, bo na zdjęciu coś okrągłe smarki wyszły a nie powinno skoro szerokość 0.4 a wysokość 0.3 to powinno być płaskie.
Awatar użytkownika
Andrzej_W
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 1814
Rejestracja: 16 lut 2020, 20:25
Drukarka: 3d Pen
x 769

Re: Kratka 16x16 - pierwsza warstwa

Post autor: Andrzej_W »

Możesz zwolnic jeszcze prędkość pierwszej warstwy i dodać jakiś środek poprawiający przyczepność. Np kleik DD lub Hegron.
Ma to taką zaletę ze jak nie przyłożyłem się do ustawiania stołu to i tak się wydruk trzymał szkła.
Awatar użytkownika
Kopytko
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 3456
Rejestracja: 19 kwie 2016, 11:27
Lokalizacja: Oleśnica
Drukarka: P3Steel v4.00
x 568

Re: Kratka 16x16 - pierwsza warstwa

Post autor: Kopytko »

Jak dobrze widzę to jest CURA, wiec włącz opcje "Optimize Wall order print" , a nastepnie tez obniż ciut dysze do stołu bo widać ze lekko zbyt daleko. Zwolnij tez 1 warstwę na próbę do 10mm/s .
EDIT: Optimaze widze już masz, wiec dysza w dół i wolniej na próbę:) Initial layer daj na 0,2
:arrow: Pozdrawiam Patryk.
Aktualne drukarki :
:idea: Prusa i3 w wersji p3steel v1.00 :idea: Prusa i3 2 wersji p3steel v4.00 long :idea: Replicator 1 by CTC :idea: Delta Kossel :idea: UM2+extended
W budowie : COSIEK 70x70x70 :devil:
Awatar użytkownika
baniaque
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 10
Posty: 25
Rejestracja: 29 cze 2023, 00:36
x 3

Re: Kratka 16x16 - pierwsza warstwa

Post autor: baniaque »

Dobra, zacząłem od nowa, nawet stół w ramie poluzowałem i na nowo wyregulowałem śruby. Na razie tylko kartką pierwsza regulacja i od razu wydruk. Zmieniłem na biały filament aby było lepiej widać. Zwolniłem do 10, initial layer 0,2.

Na pewno widać, że tył trochę słabiej więc mała korekta potrzebna. Ktoś wie jak działa i jak używać "Level Bed"? Jeździ po punktach i chyba można je pojedynczo korygować, ale nie jestem pewien działania, bo nie pamięta mi ustawień puntów. Może to tylko jedna wartość dla wszystkich?
1.jpg
2.jpg
3.jpg
bukszpryt
Postów w temacie: 1
Posty: 337
Rejestracja: 05 cze 2019, 21:21
x 100

Re: Kratka 16x16 - pierwsza warstwa

Post autor: bukszpryt »

nie próbowałeś tego wydrukować na rafcie? wiem, że to nie rozwiązuje problemu, tylko ewentualnie go omija, ale jak potrzebny jest ci ten wydruk, to czemu nie
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kalibracja, problemy”