Elektronika z LPC1114

Czyli co i jak podłączyć żeby działało
Awatar użytkownika
WillingMagic
Postów w temacie: 34
Posty: 313
Rejestracja: 25 kwie 2016, 22:42
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: -
x 28

Re: Elektronika z LPC1114

Post autor: WillingMagic »

Ramps to nie jest dobry przykład, bo był projektowany po logikę 5V, poza tym mało to przypadków, że coś nie działa albo poszło z dymem? Przecież co chwila nowy użytkownik przychodzi z np. spalonym stabilizatorem w arduino.

Allegro według specyfikacji bez problemu na wejściu logicznym operują na –0.3 to 5.5 V. Podobnie mają Drv8825 i tmc2100. LV8729 nie mogę znaleźć dokumentacji.
Dlaczego endstop ma wymagać 5v? Najczęściej jest to mechaniczna krańcówka i wtedy nie ma różnicy, no chyba, że się uprzemy przy optycznych czujnikach, bo przy indukcyjnych możemy bez problemu dać napięcie z zasilacza. Jedyne zastosowanie to niektóre wyświetlacze. Na upartego da się zrobić wszystko bez 5V, ale skoro jest potrzebne to niech będzie.
Awatar użytkownika
feriar
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 166
Rejestracja: 19 kwie 2016, 21:01
Lokalizacja: Jelenia Góra
Drukarka: Mendel90
x 7
Kontakt:

Re: Elektronika z LPC1114

Post autor: feriar »

Benji pisze:Sugerowałbym zamiast wszelkiego rodzaju stabilizatorów zastosować przetwornice. Wg. mnie dużo lepsze rozwiązanie, mniej ciepła, można na tym polegać w przeciwieństwie do stałe zdychających LM1117 jak np w Arduino.
Obawiam się, że przykład z 1117 jest mało trafny bo on z kolei pada od przeciążania (więcej niż 1A), albo jest robione zwarcie => źle wpiętą krańcówką (co jest problemem konstrukcji RAMPS'a a nie Arduino) ale taki LM2596 zrobiłby spokojnie robotę ;)
WillingMagic
Budowa i kalibracja drukarki 3D, Recenzje, Liczne poradniki i Kursy z zakresu programowania i tworzenia urządzeń. Gorąco zapraszam !
http://feriar-lab.pl/
Awatar użytkownika
WillingMagic
Postów w temacie: 34
Posty: 313
Rejestracja: 25 kwie 2016, 22:42
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: -
x 28

Re: Elektronika z LPC1114

Post autor: WillingMagic »

Projektując złącza stepsticki wziąłem przykład z StepStick-Protectora i zdecydowałem się dorzucić diody Schottky, aby chronić stepsticki i resztę elektroniki przed zabawą silnikami. Daje to dodatkowo 32 diody na płytkę, ale różnica między użyciem, a nie to około 5 zł.
Awatar użytkownika
samezrp
Postów w temacie: 7
Posty: 1024
Rejestracja: 29 paź 2016, 15:57
x 66

Re: Elektronika z LPC1114

Post autor: samezrp »

Tak może jeszcze byś spróbował dorzucić optoizolację między MOSFETami, a Adruino. Wiem, że zaraz się zrobi na kosztach więcej, ale IMHO to nie jest głupi pomysł.
Awatar użytkownika
WillingMagic
Postów w temacie: 34
Posty: 313
Rejestracja: 25 kwie 2016, 22:42
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: -
x 28

Re: Elektronika z LPC1114

Post autor: WillingMagic »

Jakie arduino o.O? Przecież ta elektronika jest na lpc1114 i jest jedno płytkowa.
Awatar użytkownika
samezrp
Postów w temacie: 7
Posty: 1024
Rejestracja: 29 paź 2016, 15:57
x 66

Re: Elektronika z LPC1114

Post autor: samezrp »

No dobra... ok. między MOSFETami a prockiem. Zabezpieczy procek w przypadku zwarciu na grzałce czy śmigle.
Awatar użytkownika
WillingMagic
Postów w temacie: 34
Posty: 313
Rejestracja: 25 kwie 2016, 22:42
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: -
x 28

Re: Elektronika z LPC1114

Post autor: WillingMagic »

Zabezpieczenie mosfeta jest identyczne z tym użytym w gen 7.0, które jest uznawany za dobry przykład.
http://reprap.org/wiki/Basics_about_swi ... protection
http://reprap.org/wiki/Gen7_Research#MO ... OSFET_Type
Awatar użytkownika
samezrp
Postów w temacie: 7
Posty: 1024
Rejestracja: 29 paź 2016, 15:57
x 66

Re: Elektronika z LPC1114

Post autor: samezrp »

E tam :) To jest MOSFET protection, a nie procek protection, o którym ja piszę. Jeśli zrobisz zwarcie na MOSFEcie 12 czy 24V idzie na bramkę, a przez nią na procek, który w tym przypadku idzie w stan wiecznego spoczynku, często przy okazji ciągnąc za sobą stepsticki i wyświetlacz.
Żaden z tych układów z linków przed tym nie zabezpiecza. IMHO w przypadku płyty zintegrowanej to jest szczególnie istotne, bo w niej nie wymienisz poszczególnych elementów.
Awatar użytkownika
WillingMagic
Postów w temacie: 34
Posty: 313
Rejestracja: 25 kwie 2016, 22:42
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: -
x 28

Re: Elektronika z LPC1114

Post autor: WillingMagic »

Nad optoizolacją mogę pomyśleć jak pozostałe elementy będą skończone i podliczy się koszt płytki. A tak z ciekawości kojarzysz jakąś elektronikę do drukarki która ma optoizolację mosfeta?
Awatar użytkownika
samezrp
Postów w temacie: 7
Posty: 1024
Rejestracja: 29 paź 2016, 15:57
x 66

Re: Elektronika z LPC1114

Post autor: samezrp »

Tak. Moją ;)
A na poważnie, to nie i nie mam pojęcia czemu nie. Po dwóch padach mojej uznałem, że to obowiązkowe. Oczywiście niekoniecznie w zamkniętej kontrukcji, w której nie robi się zmian, ale umówmy się, 90% naszych drukarek jest i będzie modyfikowanych i w takim przypadku IMHO to obowiązkowe jest, szczególnie, że naprawdę bardzo łatwo spalić elektronikę. Innym roziązaniem ew. jest sterowanie grzałką i fanem nie GND a zasilaniem, czyli GND idzie na grzałkę na stałe a 12V sterujemy.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Elektronika sterująca, wyświetlacze”