Sapphire Pro - konfiguracja PID

Jakość druku Cię nie zadowala?
Awatar użytkownika
atom1477
Postów w temacie: 5
Posty: 293
Rejestracja: 17 paź 2023, 18:21
x 69

Re: Sapphire Pro - konfiguracja PID

Post autor: atom1477 »

Sugeruję się kształtem mocy (błękitny wykres).
goliat26
Postów w temacie: 12
Posty: 52
Rejestracja: 04 sty 2023, 21:19

Re: Sapphire Pro - konfiguracja PID

Post autor: goliat26 »

Hmm no to widać, że zmiany są co 30s w obu przypadkach. Tak czy siak więcej problemów niż drukowania z tą drukarką :D. Zamówiłem osłonkę silikonową a nawet dwie by spróbować "owinąć" blok silikonem. Spróbuję też wydrukować zmodyfikowaną przejściówkę by miała lekki tunel bardziej na sam radiator, a nie na blok ale na razie po rozkręceniu całej karetki itd walczę z poziomem. Koszmary się przypominają :D.
Ustawianie odpowiedniej wysokości na krańcówce mechanicznej jest mega uciążliwe.

Swoją drogą ten wentylator jest na tyle duży, że drukarka przy szybkiej zmianie kierunku buja wirnikiem, że tak powiem na wysokość wentylatora :D. Może jednak wrócę do standardowego rozmiaru albo chociaż 4010?
Awatar użytkownika
atom1477
Postów w temacie: 5
Posty: 293
Rejestracja: 17 paź 2023, 18:21
x 69

Re: Sapphire Pro - konfiguracja PID

Post autor: atom1477 »

goliat26 pisze: 06 maja 2024, 17:27 Hmm no to widać, że zmiany są co 30s w obu przypadkach.
Nie no, jak?
Na pierwszym wykresie było tak:
PID1.jpg
to sugerowało że taka jest częstotliwość pracy PIDa.
Ale na drugim jest tak:
PID2.jpg
Tu widać że są płynne zmiany sygnału pomiędzy głównymi impulsami. A więc częstotliwość pracy PIDa na pewno jest większa.
Wcześniej pewnie też była tak samo duża, tylko z jakiegoś powodu wykres stał się prostokątny. To pewnie nie jest czysty PID, tylko ma jakieś wspomagacze.
Sam nie wiem jak to tu działa, bo skoro tu udziwnień względem reszty świata CNC jaki znam :D
goliat26
Postów w temacie: 12
Posty: 52
Rejestracja: 04 sty 2023, 21:19

Re: Sapphire Pro - konfiguracja PID

Post autor: goliat26 »

atom1477 pisze: 06 maja 2024, 17:40
goliat26 pisze: 06 maja 2024, 17:27 Hmm no to widać, że zmiany są co 30s w obu przypadkach.
Nie no, jak?
Na pierwszym wykresie było tak:
PID1.jpg
to sugerowało że taka jest częstotliwość pracy PIDa.
Ale na drugim jest tak:
PID2.jpg
Tu widać że są płynne zmiany sygnału pomiędzy głównymi impulsami. A więc częstotliwość pracy PIDa na pewno jest większa.
Wcześniej pewnie też była tak samo duża, tylko z jakiegoś powodu wykres stał się prostokątny. To pewnie nie jest czysty PID, tylko ma jakieś wspomagacze.
Sam nie wiem jak to tu działa, bo skoro tu udziwnień względem reszty świata CNC jaki znam :D
A no pod tym względem tak. Czy to czysty PID, czy nie - nie mam pojęcia. Z częściowo zaklejonym wlotem daje radę (bo po prostu mniej dmucha) ale też nie zawszę. Później jak podwyższę temp o kilka stopni, a następnie zmniejszę z powrotem to załapie.
goliat26
Postów w temacie: 12
Posty: 52
Rejestracja: 04 sty 2023, 21:19

Re: Sapphire Pro - konfiguracja PID

Post autor: goliat26 »

Po założeniu osłonki silikonowej i wydrukowaniu przejściówki na wentylator z "kanałem" by wentylator mniej dmuchał na sam heatblock jest lepiej. Temperatura daje radę się ustabilizować po kilku większych zawahaniach.
Tak wyglądały procesy kalibracji oraz nagrzewania dyszy:
kalibracja i test.png
Teraz pojawia się inny problem, a właściwie dwa...
Drukarka wywala czasem zabezpieczenie termiczne - z tego co czytałem z powodu, że Marlin uznaje sytuację w której zbyt długo nie może uzyskać temperatury za niebezpieczną... Dlatego czasem zanim zacznę drukować to wywali zabezpieczenie i wszystko od nowa.

Drugi problem to to, że wydruk zaczyna się za wcześnie tzn... Wydruk startuje po osiągnięciu zadanej temperatury po raz drugi tzn w okolicy 48:00 minuty w dolnej części screena. Problem w tym, że od tamtego momentu do ustabilizowania temperatury mija jeszcze około półtory minuty, a tak naprawdę gdy drukarka zacznie drukowanie to temperatura nie daje rady się ustabilizować bo topiący się filament ochładza dyszę/heatblock i trwa to wieku (ciągle drukując na za niskiej temperaturze).

Czy jest jakaś konfiguracja w Marlinie mówiąca o tym by wydruk zaczynał się przy bardziej ustabilizowanej temperaturze? Lub da się jeszcze jakoś przyspieszyć stabilizację temperatur?
Awatar użytkownika
Rozarh
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 660
Rejestracja: 12 kwie 2021, 10:45
Lokalizacja: opolskie
Drukarka: Fenix, A20M, TT1SM..
x 267

Re: Sapphire Pro - konfiguracja PID

Post autor: Rozarh »

goliat26 pisze: 12 maja 2024, 16:11 Drukarka wywala czasem zabezpieczenie termiczne
[...]
da się jeszcze jakoś przyspieszyć stabilizację temperatur?
Zabezpieczenie termiczne jest od tego, żeby drukarka nie stanęła w ogniu...

Generalnie po podaniu 100% mocy na grzałkę Marlin oczekuje, że temperatura na termistorze heatblocku zacznie rosnąć. Jeśli nie przyrośnie o określony czas Marlin wyłącza grzałkę aby nie doprowadzić do pożaru.

Niestabilna temperatura druku i wywalanie termiczne świadczą o tym co pisałem wcześniej - czujnik temperatury nie wskazuje poprawnie temperatury bloku. Wyjmij go, sprawdź, daj nową pastę... A najlepiej zamontuj taki, który jest w obudowie PT100 (blok musi być do takiego przystosowany).
Parafrazując wpis by artusiek:
Nie chcesz grzebać? Kup Prusę lub Bambu Labs
Kupiłeś coś co dopieszczasz? Naucz się grzebać!!!
goliat26
Postów w temacie: 12
Posty: 52
Rejestracja: 04 sty 2023, 21:19

Re: Sapphire Pro - konfiguracja PID

Post autor: goliat26 »

Rozarh pisze: 12 maja 2024, 16:58
goliat26 pisze: 12 maja 2024, 16:11 Drukarka wywala czasem zabezpieczenie termiczne
[...]
da się jeszcze jakoś przyspieszyć stabilizację temperatur?
Zabezpieczenie termiczne jest od tego, żeby drukarka nie stanęła w ogniu...
Tylko wiesz. Ciężko coś ma stanąć w ogniu jeśli temperatura maleje zamiast rosnąć. Kurde no powiem tak. Termistor jest tak osadzony, że po całkowitym odkręceniu jego śrubki i tak nie da się go ruszyć, a nie chcę go wyrywać na siłę nie mając zastępczego.
Po podaniu mocy na grzałkę temperatura wzrasta tylko z lekką bezwładnością ale to chyba normalne? Jeśli ta nazwijmy to bezwładność temperaturowa jest za duża to może grzałka nie dociska czy coś? Chociaż też nie jest luźna i też jest na paście. Mógłbyś Jeśli ręcznie ustawię temperaturę dyszy przed drukowaniem i poczekam aż temperatura się ustabilizuje to nie ma najmniejszego problemu.

Może mógłbyś polecić jakąś grzałkę i ewentualnie blok by było już do kompletu?
Awatar użytkownika
Rozarh
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 660
Rejestracja: 12 kwie 2021, 10:45
Lokalizacja: opolskie
Drukarka: Fenix, A20M, TT1SM..
x 267

Re: Sapphire Pro - konfiguracja PID

Post autor: Rozarh »

goliat26 pisze: 12 maja 2024, 18:24 Po podaniu mocy na grzałkę temperatura wzrasta tylko z lekką bezwładnością ale to chyba normalne?
Nie. Po podaniu mocy temperatura nie powinna spadać jak na Twoich wykresach - tam jest pewnie w środku bańka powietrzna, w której wisi termistor. Nie dotyka ścianki bloku więc najpierw musi ogrzać powietrze a później termistor - stąd opóźnienia w pokazywaniu temperatury.

Ja głównie używam głownie bloki mosiężne E3D V6 z wejściem na czujnik PT100 - on powinien raczej pasować do łącznika z Sapphire. Co do grzałki to 50/60W. 40W też są dobre, ale te z wyższą mocą lepiej stabilizują temperaturę.

Co do czujnika to jeśli potrafisz kompilować Marlina to polecam Semitec 104NT-4 https://hobby-store.pl/czujniki-zblizen ... 5h42g.html - jest kompatybilny z standardowym NTC 100k pod względem elektrycznym, ale trzeba zmienić w konfigu Marlina jego typ.

Jak masz niestandardową płytę główną to warto sprawdzić czy nie obsługuje czujników PT1000 (tysiąc). Niektóre nowe to robią.

A jak masz wolne gniazdo stepa to można się pokusić o PT100, ale nie wiem jak i czy Marlin to obsługuje.
Parafrazując wpis by artusiek:
Nie chcesz grzebać? Kup Prusę lub Bambu Labs
Kupiłeś coś co dopieszczasz? Naucz się grzebać!!!
goliat26
Postów w temacie: 12
Posty: 52
Rejestracja: 04 sty 2023, 21:19

Re: Sapphire Pro - konfiguracja PID

Post autor: goliat26 »

Rozarh pisze: 12 maja 2024, 20:25 Nie. Po podaniu mocy temperatura nie powinna spadać jak na Twoich wykresach - tam jest pewnie w środku bańka powietrzna, w której wisi termistor. Nie dotyka ścianki bloku więc najpierw musi ogrzać powietrze a później termistor - stąd opóźnienia w pokazywaniu temperatury.
Sprawdzę jeszcze jutro jak on siedzi i jak siedzi grzałka.
Rozarh pisze: 12 maja 2024, 20:25 Co do grzałki to 50/60W. 40W też są dobre, ale te z wyższą mocą lepiej stabilizują temperaturę.
Kurcze właśnie nie dawno czytałem zupełnie odwrotne teorie tzn, ze za duża grzałka robi mocny rozstrzał temperaturowy przy nagrzewaniu:D.
Rozarh pisze: 12 maja 2024, 20:25 Ja głównie używam głownie bloki mosiężne E3D V6 z wejściem na czujnik PT100 - on powinien raczej pasować do łącznika z Sapphire.
https://botland.com.pl/czesci-zapasowe- ... 21208.html Mówisz o czymś takim tak?
Rozarh pisze: 12 maja 2024, 20:25 Co do czujnika to jeśli potrafisz kompilować Marlina to polecam Semitec 104NT-4 https://hobby-store.pl/czujniki-zblizen ... 5h42g.html - jest kompatybilny z standardowym NTC 100k pod względem elektrycznym, ale trzeba zmienić w konfigu Marlina jego typ.
W sensie zmienić ID w #define TEMP_SENSOR_0? Czy trzeba coś jeszcze robić?
Rozarh pisze: 12 maja 2024, 20:25 Jak masz niestandardową płytę główną to warto sprawdzić czy nie obsługuje czujników PT1000 (tysiąc). Niektóre nowe to robią.

A jak masz wolne gniazdo stepa to można się pokusić o PT100, ale nie wiem jak i czy Marlin to obsługuje.
Mam płytę Robin Nano v1.2 ale i tak w sumie chyba nie ma co kombinować.
goliat26
Postów w temacie: 12
Posty: 52
Rejestracja: 04 sty 2023, 21:19

Re: Sapphire Pro - konfiguracja PID

Post autor: goliat26 »

Dokręciłem termistor i grzałkę. Grzałka była troszkę luźna co mogło wpłynąć negatywnie na grzanie. Jest trochę lepiej tzn przy nagrzewaniu zanim temperatura się ustabilizuje to nie ma 3 mocnych zawahań tylko dwa :D. Dodatkowo poustawiałem trochę parametry marlina by alarm nie włączał się w czasie tej stabilizacji. Przy okazji zauważyłem inny problem. Widzę, że całe wydruki przesunięte są na stole, że tak powiem do przodu i w prawo (patrząc od frontu drukarki). Co powinienem zmienić czy w ustawieniach slicera czy marlina by wydruk pocięty na środku stołu był rzeczywiście na środku stołu?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kalibracja, problemy”