ender 3v3 ke, wymiana silnikow

Awatar użytkownika
JGFTW
Drukarz
Postów w temacie: 7
Posty: 1380
Rejestracja: 14 sie 2019, 05:19
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ender 3 v3 SE
x 757

Re: ender 3v3 ke, wymiana silnikow

Post autor: JGFTW »

bbacarti@gmail.com pisze: 28 kwie 2024, 13:08 ewentualna wymiana w osi Y na orginalny 42-40?ten wydaje mi sie ze do wymiany bo to drzenie mnie irytuje :/
Sprawdź najpierw przewody i podmień silnik osi Y z silnikiem osi X, żeby się upewnić co do zepsutego silnika, bo jak to nie on to niepotrzebnie kupisz nowy ;)
bbacarti@gmail.com pisze: 28 kwie 2024, 13:08 co ewentualnie da na sruby jakie 2 serwa rownolegle??
Nie rozumiem.
bbacarti@gmail.com pisze: 28 kwie 2024, 13:14 Tymczasowo zeby zrobic mocowanie pod prowadnice 12mm z wozkami. Wyciecie w laminacie PCB szkieletu stolu z laminatu jaki stosuje sie do obwodow elektr.PCB ma sens?
Jak chcesz tylko połączyć wózki z otworami w podstawie stołu to nawet to możesz z ABS/ASA wydrukować. Nie robiłbym z laminatu podstawy stołu.
bbacarti@gmail.com
Postów w temacie: 21
Posty: 21
Rejestracja: 28 kwie 2024, 05:44

Re: ender 3v3 ke, wymiana silnikow

Post autor: bbacarti@gmail.com »

jezeli chodzi o oplacalnosc nie komentujmy tego ;)
chodzi mi o to by dac na kazda srube trapezowa osobne serwo, mam koncepcje pewna zeby wykorzystac troce elementy ktore mam...
bbacarti@gmail.com
Postów w temacie: 21
Posty: 21
Rejestracja: 28 kwie 2024, 05:44

Re: ender 3v3 ke, wymiana silnikow

Post autor: bbacarti@gmail.com »

jakies propozycje lepszych serw??
Awatar użytkownika
JGFTW
Drukarz
Postów w temacie: 7
Posty: 1380
Rejestracja: 14 sie 2019, 05:19
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ender 3 v3 SE
x 757

Re: ender 3v3 ke, wymiana silnikow

Post autor: JGFTW »

Ja w ogóle bym nie dawał serwomotorów jako napęd żadnej osi - nie dlatego, że są drogie, ale dlatego że ich nie skalibrujesz oraz nie ma plug'n'play konfiguracji w klipperze. Masz wiedzę, żeby zaimplementować taką konfigurację samemu?
Tylko silniki krokowe.
bbacarti@gmail.com
Postów w temacie: 21
Posty: 21
Rejestracja: 28 kwie 2024, 05:44

Re: ender 3v3 ke, wymiana silnikow

Post autor: bbacarti@gmail.com »

za insrukcje jak zrotowac krok po kroku tez bede wdzieczny..o ile pokroilem drukarke a wagowo przybedzie jej kilka kg o tyle softu nie chcial bym spi***
bbacarti@gmail.com
Postów w temacie: 21
Posty: 21
Rejestracja: 28 kwie 2024, 05:44

Re: ender 3v3 ke, wymiana silnikow

Post autor: bbacarti@gmail.com »

moj bla chodzi caly czas o silniki krokowe.przejezyczenie..jakie polecasz nawet o 10, czy 30% mocniejsze/wydajniejsze??jesli warto to os X tez moge zmienic..czy bedzie to mialo wplyw na prace, przyspieszenia, kulture pracy, jakosc wydrukow, dokladnosc??czy ogolnie dajac wozki 4 sztuki na 12mm szynie na stol orginalny silnik 42-40 podola temu??moze nie warto zmieniac??sorki za chaotycznosc, ale widze ze niezle sie tu odwala...ja tyle pytan a tu tyle informacji ;) pozdrawiam i dziei za pomoc :)
Awatar użytkownika
JGFTW
Drukarz
Postów w temacie: 7
Posty: 1380
Rejestracja: 14 sie 2019, 05:19
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ender 3 v3 SE
x 757

Re: ender 3v3 ke, wymiana silnikow

Post autor: JGFTW »

bbacarti@gmail.com pisze: 28 kwie 2024, 13:57 za insrukcje jak zrotowac krok po kroku tez bede wdzieczny..
W nowych modelach KE jest z poziomu wyświetlacza opcja "root":
https://wiki.creality.com/en/ender-seri ... t-tutorial
bbacarti@gmail.com pisze: 28 kwie 2024, 14:01 jesli warto to os X tez moge zmienic..czy bedzie to mialo wplyw na prace, przyspieszenia, kulture pracy, jakosc wydrukow, dokladnosc??
Nie warto zmieniać na osi X, ogólnie zmiana silników będzie miała wpływ na przyspieszenie i trochę na kulturę pracy (prowadnica i sposób jej montażu będzie miała większy wpływ).
Jakość wydruków moim zdaniem nie albo prawie nie, bo ogromny wpływ ma ekstruder, głowica i jakość, montaż i napięcię paska zębatego. (wymiana silników jest często przedstawiana jako ostatnia prosta, gdy wymieni się już wszystko inne i zamontuję odpowiednio)
Na dokładność dodatkowo (poza wymienionymi wcześniej) będą miały wpływ ustawienia slicera - musisz dojść do momentu, gdzie błąd tolerancji jest powtarzalny i skompensować go.


Kup te silniki albo znajdź gdzieś takie o podobnych parametrach: https://prorifi3d.com/products/prorifi3 ... opment-kit
Może LDO coś ma: https://ldomotors.com/products/browse/stepper-motor
Ewentualnie poszukaj LDO na allegro czy aliexpress.
Awatar użytkownika
majek
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 800
Rejestracja: 28 gru 2020, 18:17
Drukarka: EZT-3D T1, vn-corexy
x 453

Re: ender 3v3 ke, wymiana silnikow

Post autor: majek »

Ale na stole masz luzy i się kiwa, że chcesz dodać 2 wózki? Z jednej strony chcesz to odchudzić, a tu chcesz dodać dodatkowe 100g masy ruchomej.

Może po prostu potraktuj tą drukarkę jako 'drukuje wystarczająco dobrze' i wysiłki/kasę skieruj na zbudowanie jakiejś CoreXY od zera (RatRig, Voron, Vz-Bot?). Co byś nie robił w obecnej drukarce, to i tak ona nie dorówna czemuś z nieruchomym stołem lub przesuwanym w Z.

A jak chcesz większe silniki, to przydałyby się mocniejsze drivery, czyli wymiana całej elektroniki, bo tu je masz wlutowane w płytę.
Znowu wymiana silników na jakieś losowe może się skończyć tym, że będziesz miał dodatkowo VFA, drgania i zamiast lepiej, to będzie gorzej.
bbacarti@gmail.com
Postów w temacie: 21
Posty: 21
Rejestracja: 28 kwie 2024, 05:44

Re: ender 3v3 ke, wymiana silnikow

Post autor: bbacarti@gmail.com »

ok.przemysle to. prowizorka do zlapania 2 wozkow na szynie 15 mm i do tego zalozony stol i jakosc juz jest bardzo dobra. glownym zalozeniem bylo zlikwidowanie lozow dlatego wozki, potem no silnik moze za slaby to troche mocniejszy, albo zdjac ciezar z tej profilowanej plyty miedzy lozyskami a stolem grzewczym..na konstrukcje od podstaw przyjdzie czas ale nie teraz..
Awatar użytkownika
majek
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 800
Rejestracja: 28 gru 2020, 18:17
Drukarka: EZT-3D T1, vn-corexy
x 453

Re: ender 3v3 ke, wymiana silnikow

Post autor: majek »

Pamiętaj, że wózek też waży i się porusza. W MGN12 to 50g/wózek, w MGN15 to już 100g. Lepej byłoby wziąć MGN9 z podwójnymi wózkami, bo tam 2 wózki ważą tyle co jeden w MGN12. A w sumie jakby dać C zamiast H, to wyjdzie lżej.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ender”